Дзе карані твае, адкуль твой род пачаўся…

26 кастрычніка ў 4 “А” класе адбылася прэзентацыя вынікаў міні-даследаванняў вучняў на тэму “Дзе карані твае, адкуль твой род пачаўся… “.

Вучні прапанавалі аднакласнікам не толькі звесткі пра сваіх продкаў, але фатаздымкі і ўзнагароды. Асобныя вучні склалі радавод. У кожным з нас павiнна жыць памяць аб сваіх продках, іх светлых вобразах. Не павiнна забыцца, сцерцiся з памяцi i бацькоўская вера, матчына мова, народныя звычаi, традыцыi. Без ведання гiстарычнага мiнулага не можа быць нi сучаснасцi, нi будучынi. Мiнулае - гэта каранi нашага тысячагадовага радавога дрэва. Не будзе каранёў - загiне дрэва, не застанецца ў будучым i памяцi пра нас. I таму трэба ахоўваць, берагчы не толькi радаводнае дрэва, але i кожную яго галiну, якая, тоячы ў сабе памяць далёкiх продкаў, павiнна вечна шумець сакавiтым лiсцем.

Другiя фотаздымкi

Ж.А.Валетка,