16.05.2016

Районный конкурс работ исследовательского характера

Учащиеся нашей школы награждены дипломами. Попеня Наталья (11 класс) - диплом I степени в секции "История"; Гатько Егор (7 "Б" класс) - диплом II степени в секции “Беларуская мова” и “Беларуская літаратура”

14 мая 2016 года на базе ГУО "Гимназия №2 г.Слуцка" прошел районный этап работ исследовательского характера.

В секции "История" диплом I степени получила учащаяся 11 класса нашей школы Попеня Наталья. Тема исследовательской работы "Какие секреты хранит в себе Слуцкий пояс?". Руководитель Евгения Вячеславовна Сидорова.

Е.В.Сидорова

У конкурсе прыняў удзел вучань 7«Б» класа Гацько Ягор, які пад кіраўніцтвам настаўніцы беларускай мовы і літаратуры Расінскай Галіны Міхайлаўны выканаў даследчую работу “Традыцыйная беларуская лялька”. У рабоце была адлюстравана гісторыя ўнікнення народных лялек, а таксама апісанне іх відаў і тэхналогіі вырабу. Традыцыйная лялька сёння ў Беларусі перажывае сапраўднае адраджэнне. Рукотворная фігурка з тканіны выконвае зараз новую камунікатыўную функцыю. Яна стала жывым сродкам зносін і далучэння да культурнай народнай творчасці. З'яўляючыся часткай культуры ўсяго чалавецтва, лялька захоўвае ў сваім вобразе самабытнасць і характэрныя рысы таго народа, які яе стварае. Аддзел адукацыі, спорту і турызму Слуцкага райвыканкама ўзнагародзіў пераможцу раённага конкурсу работ даследчага характару у секцыі “Беларуская мова” і “Беларуская літаратура” Гацько Ягора Дыпломам II ступені.

Расінская Г.М.